لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد نمایید. دریافت گذرواژه جدید
ثبت نام کنید
x

نگاهی کوتاه به چگونگی ساخت گیتار کلاسیک

No Rating

 

بخش اول: متریال مصرفی
عموما سازندگان گیتار معتقد به بکار بردنِ چوبهایی هستند که دارای دنسیته مناسب، بافت راست تار و خاصیت ارتجاعی ایده آل باشد. البته سن چوبها و مدت انبارداری آنها بسیار حائز اهمیت است. زیرا به مرور زمان شیره ی موجود در آوندها کاملا خشک شده و بافت اسفنج مانند چوب، شکلی متخلخل به خود میگیرد که در تولید صدایی تُرد و غنی بسیار موثر است.

بخش دوم: پروسه ی ساخت
با توجه به تفاوت در ساختار چوبها از نظر فیزیکی و خواص آکوستیکی، و با در نظر گرفتن درخواست نوازنده در خصوص جنس و لحن صدا، اقدام به انتخاب چوبهای مورد نظر میکنیم.

روشی که بنده برای ساخت گیتار دارم کاملا منطبق بر متد سنتی اسپانیش است. در این بین، نحوه ی اتصال دسته به بدنه ی ساز، بسیار حائز اهمیت است. زیرا بیشترین تماس فیزیکی بین دسته و بدنه ایجاد میشود و تمامی ارتعاشات کاسه، بدون کوچکترین هدر رفتن، به دسته ی ساز منتقل میشود.

سیستم تولید صدا در ساز گیتار تا حد بسیار زیادی به صفحه ی رویینِ ساز مربوط میشود. جنس، سختی و خاصیت آکوستیکی صفحه، نقش بسزایی در خروجی صدا دارند. به طوری که در صفحات با دنسیته بالا، امکان نازک تر شدن صفحه برای سازنده وجود دارد. تعیین ضخامت نهایی، بستگی به نوع پل بندی پشت صفحه و انتظار ما از چگونگی لرزش آن دارد.

️بخش سوم: مونتاژ
پس از تعیین ضخامت قسمتهای مختلف، از جمله صفحه ی رو، پهلوها و صفحه ی پشت، نوبت به مونتاژ قطعات میرسد که نوع چسب به کار رفته در این خصوص بسیار مهم است. در این بین چسب حیوانی یا چسب گرم، میتواند هادی ایده آلی برای انتشار لرزش مابین قطعات اصلی ساز باشد.

️بخش چهارم: فینیشینگ
پس از مونتاژ ساز و فرم دهی نهایی، ساز وارد مرحله فینیشینگ میشود. انتخاب لاک مناسب برای یک ساز حرفه ای بسیار اهمیت دارد. چرا که ضخامت لاک اعمال شده بر روی ساز میتواند صدای ساز را ارتقاء داده و یا آن را از بین ببرد. سازهای حرفه ای عموما دارای پوششی از جنس شلاک هستند که از لاک برخی از حشرات و صمغ برخی از درختان تولید میشود. این محصول حلال در الکل، به روشی موسوم به روش اعمال فرانسوی یا به عبارتی “فرنچ پولیش” بر روی سطح ساز بکار گرفته میشود‌. شلاک نه تنها مانع لرزش صفحه نیست؛ بلکه در تقویت خواص آکوستیکی آن نیز موثر است.

طول پروسه ی “فرنچ پولیش” در سازهای کلاسیک و فلامنکو متفاوت است. در سازهای کلاسیک به دلیل استفاده از چوب رُزوود که دارای خلل و فرج زیادی است، این زمان حدود ۴۵ روز و در ساز فلامنکو حدود ۳۰ روز میباشد.

ایمیل و شماره تماس بابک شیدایی:

Pn_luthier@ymail.com

۰۹۱۲۵۶۳۷۶۹۲