لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد نمایید. دریافت گذرواژه جدید
ثبت نام کنید
x

موسیقی ایرانی به روایت ” گیتار کلاسیک”

No Rating

قسمت (دوم)

«به زندان»:قطعه ای است در «شوشتری» که «استاد‌ صبا» برای ویولن نوشته و نشان دهنده فضایی است که درآن عده ای زندانی، که دست هایشان باغل و زنجیر به هم بسته شده است، توسط ماموران به مکانی نامعلوم برده می‌شوند. در تمام مدت زندانیان نگران عاقبتشان هستند و این نگرانی باعث شده ازماموران سوال کنند که :«مارا به کجا می برید؟»
یا :«مگر ما چه کردیم؟»
«استاد صبا» مدت ها به دنبال آنها رفته و نغمه هایی را که زمزمه می‌کردند، به نت در آورده و با الهام از آنها این آهنگ زیبا را ساخت.

بخش نخست این قطعه، در محدوده ی فرم «چهار مضراب » می باشد و به دنبال آن، بخش کوتاه آوازی با شعر لری است.
نت این قطعه را «استاد صبا» در کتاب سوم خود، سال ۱۳۲۵ شمسی، چاپ نمود.

«استاد دهلوی» قطعه «شوشتری» را براساس اثر یاد شده، برای ویولن و ارکستر تصنیف نمود که برای نخستین بار در (۲۹ فروردین ماه ۱۳۳۳) در تلویزیون ایران به اجرا درآمد.
«استاد دهلوی» کوشید که دراین اثر از هارمونی ملایم استفاده کند، تا ویژگی ظریف موسیقی ملی ما تحت تاثیر کاربرد عوامل تکنیکی قرار نگیرد.

(کلام آخر)

با اینکه دوستان و علاقمندان دیگر، در سال هایی که گذشت، مرا تشویق و یاری نمودند ولی به سبب حجم کارها و با توجه به کاستی ها، مشکلات بسیار و دشواری های فراوان دیگری که برای تهیه و آماده نمودن این آلبوم ها و کتاب ها گذراندم، دیگر گمان نمی برم با توجه به خستگی و فرسودگی های افزونی که برایم حاصل شده است، بتوانم این تلاش را با سرعت لازم تداوم بخشم.

تلاشی که حتی از حمایت هنرمندها بی بهره بوده است، تا بتوانم بازهم آن راتحرک بخشم. با وجود این کوشش خواهم کرد تا آنجا که مقدور است، راه را ادامه داده و قطعات بیشتری برای گیتار عرضه کنم تا گیتار کلاسیک ایران هر روز با کمک یکدیگر رشد کند و خود را تکرار نکند .

امید است که هنر نوپای ما در زمینه آفرینش آثار گونه گون بر مبنای موسیقی ملی، در آینده نضج گرفته و با پیگیری و تلاش موسیقی دانان و آهنگسازان شایسته، به کمال مطلوبی که مورد نیاز جامعه ماست برسد و اعتلای لازم را در سبک ها و شیوه های مختلف، در مسیر و روند اصلی خود به دست آورد.
با یادی از بزرگ مرد هنر موسیقی ایران «حسین دهلوی».

با مهر
پیمان شیرالی