لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد نمایید. دریافت گذرواژه جدید
ثبت نام کنید
x

«آخرین مقاله برای آخرین تنظیم»

No Rating

«آخرین مقاله برای آخرین تنظیم»
اهدا به «جمال ظهوریان»

نگاهی کوتاه و مختصر به فعالیت هنری
«علینقی وزیری» (کلنل وزیری) و قطعه محبوب «بندباز» و تنظیم آن برای گیتار کلاسیک :

“ابداعات”

وی «موسیقی ایرانی» و «گام ایرانی» را تعدیل مساوی کرد و گام را به (۲۴ ربع‌ پرده) مساوی تقسیم کرد و بر اساس آن، برای اولین بار ،‌ چند نوایی یا «پلی فونی» و هماهنگی (هارمونی) در موسیقی ایرانی توسط او راه یافت و اجرا شد.

‌ ابداع علامات عرضی «سُری» و «کُرُن» جهت ربع پرده ای موسیقی ایرانی نیز از ابداعات وی بود.

شاگردان ایشان که رشته هنر و موسیقی را ادامه دادند و هریک در حد خود از نام‌آوران این هنر می باشند عبارتند از:

• «حسینعلی ملاح»
• «حشمت سنجری»
• «عبدالعلی وزیری»
• «جواد معروفی»
• «ابوالحسن صبا»
• «روح الله خالقی»
• «موسی معروفی»
• «خادم میثاق»
• «فروتن راد»

«وزیری» که خود، استادی ورزیده و ممتاز در نوازندگی تار و آغاز کننده تحولی در موسیقی ایرانی بود، «بندباز» را در کتاب دستور جدید تار، سال (۱۳۱۵شمسی) در تهران به چاپ رساند. وزیری قطعه بند باز را برای ارائه تکنیکی برتر در نوازندگی تار، و فضای جدید تصنیف کرد.

«بندباز» در اصل یک سویت است؛ که این روزها بیشتر نوازندگان تار دو قسمت ازاین مجموعه را اجرا می کنند. ایده اصلی این قطعه زمانی شکل گرفت که «استاد وزیری» در پارکی مشغول قدم زدن بودند و به تماشای دو کودک ایستاده بودند، که هنگام تاب بازی پاهای انها به یکدیگر برخورد می‌کرد و این عمل باعث دعوای انها شده بود. استاد وزیری آنها را جدا می کند و فاصله هرتاب را با تاب دیگری تنظیم می کند، تا پاهای آن دو به یکدیگر گره نخورد و این اتفاق باعث بوجود اوردن این قطعه در دستگاه «ماهور» می شود.

در باب غم در موسیقی ایران از استاد پرسیدند و ایشان چنین اظهار نمودند:
«هنر پدیده ایست اجتماعی، هنرمند نیز زاده اجتماع خویش است. اگر عوامل شادی در روح هنرمند بوجود آید، بدون تردید آثاری که بوسیله اوخلق می شود شادی آفرین خواهد بود، وگرنه غم آفرین خواهد بود.»

کلام آخر:

در این سالها تلاش کرده ام، از استادان بزرگ موسیقی ایرانی برای گیتار قطعه تنظیم کنم، که هم نوازندگان این ساز با چهره ها و فعالیت های این بزرگان بیشتر آشنا بشوند و هم حرکت نو و رپرتواری جدید در زمینه گیتار کلاسیک اتفاق بیفتد.

“رسالت” هنر جهت‌دار، متعهد‌، دادن آگاهی و دور کردن انسان از غفلت‌هاست. هنر، با تکیه بر زیبایی‌شناسی، گوشه‌های تاریک ابعاد انسانی را هدف قرار داده و موجب تلالو زوایای ناشناخته روح وی می‌شود. هر شاخه از هنر، زوایای ناشناخته‌ای را روشنی می‌بخشد.

به یاد استاد فقید «علینقی وزیری»
با آرزوی گام های بلندتر به سوی آینده

با مهر
«پیمان شیرالی»

۹۷/۵/۱۰